Yangın Alarm Dedektörlerinin bakımları nasıl yapılır?

Bütün kamu ve özel kurumlarda ve hatta artık evlerimizde bulunan yangın alarm sistemlerinin çalışıp çalışmadığı belirli peryodlarla kontrol edilmelidir. Bu cihazlar ortam koşullardan etkilenmekte olup zaman içerisine bozulabilmektedirler.

Yangın alarmlar sistemlerinin kurulu olduğu binalarda sistem basitçe algılama dedektörleri, sirenler, butonlar, modüller ve bunların bağlı olduğu ana panelden ibarettir. Bu sistem farklı senaryolarla bina içi komple kontrol sistemlerine dönüştürülebilir. Asansörler, kapılar, pencereler, fırınlar,doğalgaz sistemleri vb kritik bölgeler yine yangın alarm sistemleri tarafından kontrol edilir. Bu nedenle yangın alarm sisteminin bakımı önemlidir.

Yangın alarmlarının bakımları özel bakım firmaları veya kurumların kendi bünyelerindeki teknik servis ekiplerince yapılmaktadır.

Ürünlerinin dağıtımını yaptığımız İngiliz Solo firması Yangın Alarm Sistemlerinin bakımları konusunda rakipsiz ve tektir. Konusunda uzmandır. Solo tarafından geliştirilen ürünlerle düşük maaliyetlerle ve en kısa zaman aralıklarında yangın alarm sistemlerinin önce testleri daha sonrada bakımları yapılabilir.

Yangın alarm sisteminin bakımında ilk aşama, sistemi oluşturan ekipmanların çalışıp çalışmadığının kontrolüdür,

  • Panel çalışıyor mu? Akü durumları nedir?
  • Panel üzerinden sistemde varsa hatalar tespit edilir.
  • Sisteme bağlı dedektörlerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
  • Sisteme bağlı butonların durumu ve camları kontrol edilir.
  • Flaşör ve sirenler çalıştırılarak kontrolleri yapılır.
  • Sisteme bağlı varsa modüller ve bunların bağlı oldukları diğer sistemlerin çalışması kontrol edilir.